20 Haziran 2008 Cuma

TORUNUN İÇİN ZEYTİN AĞACI DİK


Ben torunum için elli adet zeytin ağacı diktim.
Zeytin her şeyinden faydalanılan çok ekonomik,sağlıklı bir ağaç ve meyvedir.Zeytin ağacı 12 ay yaprağını dökmez,aynı zamanda bir süs ağacıdır.Dalları ve gövdesinin budanan kısımlarını, odun olarak kullanabilirsiniz.Keçiler yapraklarını çok iştahla yerler.Kuru yaprakları bile hayvanlara yem olur.Yapraklarından çay yapılıp içilebilir,sağlıklı bir içecektir.Meyveleri yeşil,siyah olmak üzere zeytin olarak soframıza gelir.Yine bu meyvelerden artanlarının yağı çıkarılır.Zeytinyağı,tarihten bu güne kadar bilinen en sağlıklı yağdır.Damar tıkanıklığı yapmaz.Bebeklere iki güne bir, bir çay kaşığından az olmak üzere verilen zeytin yağı bebeklerin sindirim sistemini çalıştırdığı için,gaz problemi yaşamazlar.Zeytin sıkılıp yağı alındıktan sonra kalan posası,briket yapılıp kalorifer yakıtı olarak kullanlır.

Zeytin torun için dikilir.Siz de torununuz için zeytin dikin.Bu kervana katılın.Dağ başında birkaç dönüm arazi alın ve mutlaka zeytin dikin.

Arkanızdan dua edecek bir eser bırakın.
23.006.2008
Ramazan Işık

4 yorum:

 1. Zeytin ağaçlarını çok severim ben.Edremiti de bu yüzden çok severim.Zeytin ülkesi Edremiti..Bir arkadaşım hediye etti geçenlerde.Zeytinyağsız kalmakz mutfağım,yemeklerim..Torunlarım için ben de dikmeliyim zeytin ağacı..belki bir dua okurlar zeytinleri toplarken :)Çok güzel bilgilendirmissiniz,teşekkürler Ramazan Bey..Çayını bilmiyodum..Keçilerin sevdiğini de..Çoğunu bilmiyodum kısaca :)

  YanıtlaSil
 2. ebruli,ben de bu detayları birkaç yıldır öğreniyorum.ağaç dikmek,onları büyütmek çok zevkli.umarım dileğini sen de gerçkleştirip,zeytin dikersin.bu düşüncen için kutlarım seni.

  YanıtlaSil
 3. ben okuduğumda resim yoktuu.yenimi eklediniz.torununuzmu,maşaalahhh çok tatlııı canım benim yaaa:)bayağı derine dikiliyomuşş,benim diktiğim kesin tutmazı.fide hala poşetli duruyo ,dikilmeyi bekliyo.

  YanıtlaSil
 4. ebruli,evet torunum.yeni ekledim doğru.siz yorum yazınca,yazıyı yeniden hatırladım.sayenizde.fotoğrafı da ekledim.
  sevgiler.

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz benim için önemlidir. Katkılarınız için teşekkür ederim.