14 Mart 2010 Pazar

KESİLMİŞ AĞAÇ

fotoğraflar:ramazan ışık Bu fotoğraf,bir ilçemiz belediyesinin,ana caddeye bakan duvarlarda yaptığı ,çevre düzenlemesi görüntüsüdür.


Bu belediyemiz, güzellik olsun diye,böylesine bir çevre düzenlemesi yapmış.

Gelip geçenler,bu durumdan çok memnun.


Ayrıca,bu düzenlemelerin bazı bölümlerinde, banklar da var.Bankların üstünde belediyenin adı yazdığı için ve belediyemizin adını deşifre etmemek adına,buraya onların fotoğrafını koymadım.
Bu düzenlemelere, "bir eğitimci gözüyle bakarken" ,içim acıdı.Bu düzenlemelerde,"kesilmiş ağaç motifi"yerine, "dikilmiş ağaç"figürü,veya daha başka figürlerin konması daha uygun olmazmıydı.

Sanatın bu alanı ile ilgilenen blogdaşlarıma sormak istiyorum,yanılıyormuyum.
İşin en ilginç yanı,bu düzenlemenin,içinde yüzlerce öğrencinin okuduğu, bir İlköğretim Okulu'nun duvarına yapılmış olmasydı.Öğrenciler derse giriş ve çıkış saatlerinde, bu "kesilmiş"görünümlü ağaç motiflerinin önünden gidip geliyorlar.Bu ağaçların, iç acıtan bir durumu da,,Anadolu'da, çok yaşlı, "ULU AĞAÇ"dedikleri ağaçlara benzer görünümlü olmalarıydı.

Her vatandaşın yapması gerektiği gibi,ben de dileğimi,ilgili belediye başkanına, e-mail yolu ile bildirdim;
Belediye başkanı gönderdiği cevap mailinde;
Sayın Ramazan IŞIK; talebinizi değerlendireceğiz.
. ..................Belediye Başkanı

diyordu.

Durumun takipçisi olmak istiyorum.Umarım düzeltilir.
Ramazan Işık16 yorum:

 1. O duvarlara baktıkça boş yere konuştuğumuzu anlayacak çocuklar."Bir bildikleri varmış!"diyecekler...
  Defterlerini düzenli ve son sayfasına kadar kullanan çocuklar kolaylıkla kağıtları koparabilecekler.Kağıtları yırtıp uçak yapmaya benziyor bu şekiller...
  Hoşuma gitmedi benim

  YanıtlaSil
 2. Bu suni olan görüntüler bir de maddi gerekçeleri nedenieyle ağaçları kesenler var ..Onları da Allah ıslah etsin...

  Bizler değilmiyiz ''Baltalar elimizde...biz gideriz ormana hey ormana..'' şarkısı ezberletilen nesil...

  Hocam duruşunuzda tabiki haklısınız..Duyarlılığınızdan dolayı da teberik ediyoruz siz..SEvgiler saygılar..

  YanıtlaSil
 3. İlk baktığımda ağaçların gerçek olduğunu sanmıştım. Hele şükür sadece taklitmiş.
  Bu düzenlemeyi kim yapmışsa o kütükler hiçde hoş durmamış. Evet; insanları ağaç kesmeye teşvik gibi.

  Umarım belediyeniz uyarınızı dikkate alır.

  Selamlar

  YanıtlaSil
 4. Bazen ne kadar düşüncesizce yapılıyor bazı işler değil mi? Belki sadece değişiklik olsun istediler yaparken,oysa bunlar öylesine yapılmamalı çok iyi düşünülmeli.yaptıklarımız karşımızdakilere,hele de çocuklarımıza hangi mesajları veriyor diye sorulmalı..
  İnşallah dikkate alınır.

  YanıtlaSil
 5. Ramazan Hocam, neyin durumunu düzeltecekler, kesilmiş ağacın gövdesini dallarını getirip kesildiği yere kaynak mı yapacaklar? Geçmiş olsun! O güzelim ağaçlar kesilmiş! Olay bitmiş! Bundan sonra kesmezler inşallah!

  Sebebi ne olursa olsun, yaş ağaca balta vuranı da , vurduranı da sevmiyorum. Belki ben ağaçları çok sevdiğim için, kesilmiş ağaç karşısında bu kadar duygusal oluyorum.

  O ağaçlar kay yılda meydana geldi? Siz tutuyorsunuz 5 dakika da yok ediyorsunuz! Yazık! Hem de çok yazık!

  Duyarlılığınız için size çok ama çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. bizim toplumumuz çoğu şeyi yaparken sadece yapacaklarını düşünürler zarar vereceklerini değil.teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Neyse ki bunlar gerçek ağaç değimiş. Bir de asırlık ağaçları çevre düzenlemesi adı altında kökünden kesip yerine iki karış boyunda kibrit çöpü kalınlığında ağaçlar diken belediyeler var. üstelik bazı yerlerde tekrar yeşermesin diye yol boyunca koyu gölgeler oluşturan bu asırlık ağaçların yerlerine beton döken belediyeler. Ya Atatürk Orman Çiftliğinin ağaçlarının içme suyu projesi nedeniyle kesilip yok edilmesine ne demeli. Anlatamam nasıl içim yanıyor. Asla bu zihniyeti kabul edemiyorum.

  Duyarlılığınızı gösteren çok önemli bir konu ele almışsınız yine, tebrikler.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 8. Bir kent insanı olarak duyarlılığınızı göstermeniz çok güzel. tüm insanlarımızın çevrelerine aynı duyarlılığı göstermeleri halinde, kendilerini toplum yöneticisi addeden insanların, "ben yaptım oldu" mantığını terkedeceklerine inanıyorum.

  YanıtlaSil
 9. Dilerim bu güzel talebinizi gerçekten değerlendirirler.

  YanıtlaSil
 10. Bu nasıl bir zihniyettir böyle,ha gerçekten kesilmiş ha bir heykel ne farkeder altında yatan niyet aynı olduktan sonra, ağaçlardır bizim geleceğimiz betonlar değil..Ne demek isteniyor burda küçük beyinlere "-geleceğinizi yok edin,betonlar uğruna agaçları kesin"olabilir mi? Gerçekten çok ayıp etmişler.Bunun tam tersi bir manzara görmek isterdim. Ramazan bey,Değerli hocam duyarlılığınızdan ötürü sizi kutluyorum aslında hepimizin yapması gereken bir hareketi yapmışsınız yetkililerinde bunu duyması yapılmış bu hatayı düzeltmeleri gerek..Evimin terasında oğlumun adını verdiğim ağaç fidesi küçük bir fidan yetiştiriyorum diğerlerini diktiğim gibi onuda biran evvel toprağa dikmek isterken ağaçları çogaltmak isterken böylesine vurdum duymazlığa çok ama çok öfkelendim umarım biran evvel düzeltilir.Size çok teşekkür eder ellerinizden öperim..sağlıcakla kalın

  YanıtlaSil
 11. Değerli Arkadaşlarım,
  ezgilimelodi,
  papuç,
  Newbahar,
  bir güzel çift,
  Recep altun,
  sessiz kelimeler,
  Çınar,
  Mehmet Bilgehan Merki,
  mit,
  buseli
  Her biriniz ayrı ayrı güzel yorumlarınız ve duyarlı destekleriniz için teşekkür ederim.
  Durumu takip edeceğim,umarım değişiklik yaparlar.Gelişme olursa sizinle paylaşacağım.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 12. Ne güzel örnek olmuşlar yeni nesile.."Ağacı sev yeşili koru "sloganıyla büyüdük bizler.Hala okullarımızda bu sloganla ağaçlandırma çalışmaları yapılırken,çevre düzenlemesi adı altında yeşilliği kayalıklara,taşa döndüren zihniyetlerin var olması çok acı.Duyarlılığınız için teşekkürler.Sevgiler..

  YanıtlaSil
 13. EBRULİ,desteğiniz için ben teşekkür ederim.Her duyarlı vatandaşın yapması gerekeni yaptım.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 14. Vatandaşlık görevini yapan yüreğinize selam olsun...

  Saygılar...

  YanıtlaSil
 15. Ne güzel bir konuyu vurgulamışsınız, ne acıdır ki bunu çevre düzeni adı altında yapıyorlar, yeşile sahip çıkılıp özendirileceğine,,,bu nasıl bir ihanettir doğa'ya hayata şaşırıyorum... sevgiler.

  YanıtlaSil
 16. suskunbir adam,teşekkür ediyorum.

  Gordion960,desteğinize ve yorumunuza teşekkürler.

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz benim için önemlidir. Katkılarınız için teşekkür ederim.